Ďakujeme za Vašu registráciu do projektu: Bezpečná aplikácia pijavíc lekárskych v domácich podmienkach

Upozornenie, ak ste pijavice nemali nikdy aplikované, je dôležité, aby ste prvú aplikáciu robili pod odborným dohľadom! Môžete prísť ku nám do Dolného Kubína.

Intervaly aplikácií

Prvý mesiac

Počas prvého mesiaca budete potrebovať 10 pijavíc, ktoré si budete aplikovať v intervale každé tri dni. Najlepšie miesto na túto aplikáciu je konečník. Ak si však pijavicu na konečník aplikovať nechcete, môžete použiť centrálne miesta na priloženie. Účinok od aplikácie na centrálne miesta pre aplikáciu bude nižší ako pri aplikáciách na konečník.

Druhý mesiac

Počas druhého mesiaca budete potrebovať 15 pijavíc, ktoré si budete aplikovať v intervale každé dva dni. Ak ste si prvý mesiac pijavice aplikovali na konečník, tak si druhý mesiac pijavice aplikujte na centrálne miesta pre priloženie. V prípade, že ste pijavice aplikovali prvý mesiac na centrálne miesta pre priloženie, už budete mať dosť skúseností, aby ste sa predsa len odvážili pijavice aplikovať aj na konečník. V prípade, že nechcete, pokračujte v priloženiach na centrálne miesta pre priloženie.

Tretí mesiac

Na konci dvoj mesačnej terapie – adaptácie, nám pošlite evidenčnú tabuľku aplikácií. Krátky popis toho ako terapia na Vás vplýva a čo si o nej myslíte.  Zároveň napíšte kam by ste si aplikovali posledných 15 pijavíc tretí mesiac s ohľadom na Vaše pochopenie hirudoterapie a Vašeho zdravotného stavu.

Počas tretieho mesiaca Vám nastavíme terapiu individuálne na základe všetkých v tú dobu dostupných informácií.

Miesta pre bezpečnú a samostatnú aplikáciu pijavíc lekárskych v domácich podmienach

Konečník

konečník je priamo spojený so srdcom prostredníctvom dutej žily. Aplikáciu je najlepšie robiť po stolici, teda keď sa obsah hrubého čreva vyprázdni. Nie je to podmienka, ale je to pohodlnejšie. Pred aplikáciou konečník umyjeme teplou chlórovanou vodou a pijavicu aplikujeme na tmavú časť sliznice okolo ritného otvoru. Aplikáciu môžeme robiť buď v podrepe alebo  poležiačky a pomáhame si zrkadlom. Pijavicu necháme sať kým neodpadne.

Po aplikácií medzi sedacie svaly zasunieme gázové tampóny, prípadne môžeme použiť dámsku vložku. Ak vykonáme stolicu,  konečník znovu umyjeme teplou chlórovanou vodou.

Pupok

patrí medzi najľahšie a najpohodlnejšie aplikácie, avšak u 25% ľudí bude táto aplikácia len málo efektívna, z dôvodu pevných podkožných zrastov. Preto túto aplikáciu robte, buď veľmi často, alebo naopak len občas. Indikáciou, že táto aplikácia nie je moc efektívna bude podkožné svrbenie v oblasti brucha. Pijavice sa snažte aplikovať do stredu pupka.

Po aplikácií ranu ošetríte priložením obväzového materiálu a obviažete elastickým obväzom, aby ste mohli kontrolovať dĺžku krvácania.

Uhol sánky a oblasť za uchom

v tejto oblasti sa nachádza vnútorná hrdlová žila. Je to jednoduchá aplikácia, ktorú zvládnete doma pred zrkadlom. Vždy aplikujte pijavice len na jednu stranu, aby  sme sa vyhli prípadnému opuchu obidvoch strán naraz.

Keď sa pijavica pustí na ranku priložíme gázové kocky, a zafixujeme obväzovou sieťkou.

Nosná dierka

V tejto  oblasti sa nachádza tvárová žila s prítokom do vnútornej hrdlovej žily. Je to zložitejšia aplikácia, ktorú vidíme na videu. Pri aplikácií používajte vždy tampón, ktorým nosnú dierku upcháte. Aplikáciu robte pred zrkadlom a pijavicu počas celej aplikácie držte medzi prstami.

Po odpadnutí si do nosu zrolujte gázovú kocku, ktorú meňte podľa potreby. Túto aplikáciu je lepšie robiť v závere druhého mesiaca aplikácií.

Aplikácia do nosnej dierky je na priloženom videu na 5.30 minúte

Oblasť kostrče

V tejto  oblasti sa nachádza dolná dutá žila. Pijavicu aplikujte na samý koniec kostrče. Asi najťažšia, ale veľmi efektívna aplikácia pijavíc. Pijavicu aplikujem v leže na boku, buď pod dohľadom niekoho blízkeho, alebo sami. Pod seba podložíme nepremokavú podložku a pijavicu necháme nech sa sama pustí po napití.

Na miesto priložíme gázovú kocku a ideálne pampersovú plienku pre dospelých .

Jamka nad hrudnou kosťou

V tejto  oblasti sa nachádza vnútorná hrdlová žila s prítokom do hornej dutej žily.
Túto aplikáciu robte len ak sa Vám rany hoja dobre, aby Vám nezostala stopa po aplikácií pijavice a použite radšej menšiu pijavicu.

Po odpadnutí na ranu priložte gázové kocky a v tomto prípade použite na zafixovanie obväzového materiálu leukoplast.

Oblasť medzi prstami na nohe

V tejto  oblasti sa nachádza veľká chodidlová žila.

Túto aplikáciu robte len ak sa Vám rany hoja dobre, aby Vám nezostala stopa po aplikácií pijavice a použite radšej menšiu pijavicu.

Po odpadnutí na ranu priložte gázové kocky a v tomto prípade použite na zafixovanie obväzového materiálu leukoplast.

Hovoriť o zdraví bez toho, aby sme spomenuli lásku je podobné ako dať človeku liek od bolesti, miesto toho aby lekár riešil príčinu.

Rád by som Vám odporučil prečítať si knihu Allatra od Anastasie Novych.
Je tam veľa zaujímavých informácií, ale aj životne dôležitých, ako napríklad informácia o tom, ako v sebe pestovať vnútornú lásku, ako rozvíjať vnútorný dialóg medzi osobnosťou a dušou človeka.

Allatra nevyvracia žiadnu vieru, len dopĺňa o to, čo hľadá každý z nás. Učí ako rozvíjať hlboké city, cez ktoré prúdi láska, učí ako porozumieť bohu, jediným vnútorným jazykom. Veď aj štastie je cit.

Možno budete mať chuť si vyskúšať meditáciu lotosový kvet: ktorú v našom kolektíve robíme niekoľkokrát denne.

Budeme radi, keď sa s nami budete deliť o Vaše fotky a nové poznatky. Ak sa Vám podarí nájsť nejaký zlešovák, či už pri aplikácií, alebo pri ošetrení rany, natočte nám video, urobte nám fotku, alebo nám len napíšte. Projekt je spoločná práca a aj vy môžete dotvárať poznatky v oblasti hirudoterapie svojimi skúsenosťami. Najlepšie príspevky odmeníme!

Počas aplikácií odporúčame prečítať tento materiál, pomocou ktorého hlbšie pochopíte princíp aplikácií pijavíc lekárskych.

http://uop.sk/…/10/Hirudoterapia-jednoducho-pre-vestkych.pdf

http://uop.sk/wp-content/…/2018/10/Hirudoterapia-v-praxi.pdf

Evidencia aplikácií:

Systém jednej zložky: nakoľko sa projektu zúčastní viac ako sto ľudí, je veľmi dôležité, aby ste nám pomohli správnym uchovávaním evidencie o Vašich aplikáciách. Tento spôsob nám pomôže Vaše výsledky rýchlo vyhodnotiť a ľahko sa orientovať v celej histórií Vašich aplikácií.

Evidenciu treba vykonávať do priloženej tabuľky v programe Excel, alebo Open Office. Do tejto tabuľky zapíšte tie údaje, ktoré sú v tabuľke uvedené. Ak máte možnosť viesť aj fotodokumentáciu, poprosíme Vás odfotiť vždy pijavicu počas aplikácie a miesto po aplikácií na druhý deň. Ak sa miesto zle hojí, alebo ak vznikne reakcia na priloženie, môžete toto miesto fotograficky dokumentovať až do doby, než sa rana celkom zahojí. Fotky uložte do jednej zložky,ktorú označte dátumom aplikácie. Do tejto zložky môžete ukladať všetky fotky týkajúce sa tejto aplikácie. Ak to pre Vás nebude zložité, tak fotky ukladajte vo forme dátumu. Teda jej názov po uložení zmeňte napríklad na 12-11-2018. Na základe týchto údajov, dokážeme fotku spojiť s evidenciou vedenou v tabuľke a údaje správne vyhodnotiť.

Na konci projektu nám celú zložku pošlite a my ju celú vyhodnotíme do uceleného záveru.

Tabulka evidencií aplikácií:

Vzor tabulky evidencií aplikácií:

Dátum aplikácie: 13.11.2018
Miesto aplikácie: pupok
Čas aplikácie: 14.00
Veľkosť a počet pijavíc: stredná pijavica
Dĺžka prisatia v minútach: 45
Ako dlho cítite bolesť po aplikácii v minútach: 3
Pocity pacienta počas priloženia pijavice: trošku nervozita
Dĺžka krvácania po aplikácii pijavíc: 4 hodiny
Celkový stav pacietna po priložení pijavíc: bez zmien
Celkový stav pacietna po 12 – 24  hodinách: dobrý
Kvalita spánku po priložení pijavíc: dobrý
Hojenie rán po aplikácii pijavíc: bez problémov
Iné dôležité poznámky: nemám

Čo robiť v prípade reakcií na priloženie:

Počas aplikácií sa môžu vyskytnúť reakcie na priloženie, ako je napríklad začervenanie, svrbenie,zmenená pigmentácia, zlé hojenie a ďalšie. V tomto prípade Vás poprosím, aby ste nás kontaktovali. Vždy nám pošlite fotku a opis problému a priložte celú tabuľkovú evidenciu predchádzajúcich aplikácií.

V prípade, že Vám niečo nebude jasné zavolajte nám na číslo 0944200474.